تفاوت فرش آکرلیک و پلی استرفرش های ماشینی را از جنس های مختلفی تهیه می کنند که عبارتند از : پلی‌استر ، پلی پروپیلن و آکریلیک ما در ادامه این مقاله مختصری درباره فرش آکریلیک و پلی استر توضیحاتی را بیان می کنیم و سپس برتری فرش های آکرلیک نسبت به پلی استر را بیان می کنیم .

فرش پلی استر
برای بافت #فرش های ماشینی از انواع الیاف طبیعی و منصوعی استفاده می کنند و یکی از مهم ترین تفاوت های فرش ماشینی و دست بافت  استفاده از الیاف طبیعی ابریشم در فرش های دست باف می باشد . در صورتی که نمی توان از این نوع الیاف در فرش های ماشینی استفاده کرد به دلیل بالا بودن قیمت آن و متفاوت بودن شکل بافت ، فرش دست بافت با فرش ماشینی . برای این که فرش های ماشینی نیز دارای زیبایی و درخشندگی ابریشم باشند از الیاف پلی استر در آن ها استفاده می شود . الیاف پلی استر علاوه بر زیبایی و درخشندگی دارای مزایای دیگری نیزی می باشد . بعضی از افراد الیاف پلی استر را به عنوان ابریشم مصنوعی می شناسند . قیمت الیاف پلی استر در مقایسه با الیاف پشم و اکریلیک ازران تر می باشد . و همچنین دارای رنگ پذیری بهتری است . به همین دلیل از تنوع رنگ بالایی برخوردار می باشد . از دیگر مزایای الیاف پلی استر می توان به حالت BCF  یا پیوسته بودن آن اشاره کرد که باعث می شود این نوع الیاف مانند الیاف پشم و اکریلیک بدون پرزدهی باشد .  فرش های پلی استر دارای معایبی نیز می باشد که شامل  عمر کوتاه شان نسبت به سایر فرش ها ، به دلیل لطافت زیادی نسبت دیگر فرش ها زودتر آسیب می بینند و استفاده آن ها در مقابل در ورودی و یا مکان های پر رفت و آمد مانند  آشپزخانه ، راهرو ها و اتاق نشیمن توصیه نمی شود . از این نوع فرش ها بهتر است که در اتاق پذیرایی که دارای رفت و آمد کمتری است استفاده شود . معایب فرش پلی استر بیشتر از مزایای آن است


فرش اکریلیک چیست
فرش ماشینی آکریلیک جزء بهترین فرش ماشینی موجود در بازار می باشد . به این دلیل که دارای ویژگی های است که سایر فرش ها شامل این ویژگی ها نمی شوند . این ویژگی ها عبارتند از : فرش های آکریلیک نسبت به سایر فرش ها دارای طول عمر بیشتری می باشند ، از دوام بالایی برخوردارند ، در اثر استفاده زیاد و یا استفاده در مدت زمان طولانی دچار آبرفتگی نمی شوند و یا آبرفتی در آن ها بسیار ناچیز خواهد بود ، تغییر طولشان بر اثر پا خوردگی بسیار کم می باشد ، با شست و شو و یا قرار گرفتن در برابر نور خورشید دچار تغییر رنگ نمی شوند ، فرش های آکرلیک در برابر گرما دارای مقاومت بالا یی هستند برای مثال اگر یک اتو و یا قابله داغ را به مدت پنج دقیقه روی آن ها قرار دهید دچار سوختگی و یا تغییر رنگ نمی شوند . اما اگر چنین کار را با سایر فرش های ماشینی انجام دهید دچار سوختگی و تغییر رنگ می شوند ، با گذشت زمان دچار پا خوردگی و یا سایش نمی شوند ، از نظر زیبایی نیز با سایر فرش ها قابل مقایسه نمی باشند . این نوع از فرش ها نیز مانند سایر فرش ها دارای معایبی نیز می باشد که پرز دهی یکی از آن ها است البته راه حلی برای این مشل وجود دارد که فناوری هیت ست نام دارد .


فرش اکریلیک یا پلی استر
پلی استر را می توان تنها الیاف مصنوعی دانست که مشخصات آزمایشگاهی اش بسیار شبیه پنبه است و به همین دلیل می باشد که مقاومت و استحکام زیادی دارد و همانطور که در بالا نیز گفته شده دارای تغییر رنگ و لطافت بالای است . و از همه مهم تر دارای عدم پرزدهی است . ولی با این حال فرش های آکریلیک دارای برتری های نسبت به آن می باشد که عبارتند از :
1. دارای نرمی و لطافت و روشنی بیشتری نسبت به الیاف پلی استر هستند .
2. هنگام لمس کردن ، دست به راحتی روی آن ها سر می خورد و هیچ گونه چسبندگی زیر دست احساس نمی شود .
3. نخ های خاب فرش های آکریلیک زمانی که روی آن ها دست گشید می شود به صورت دانه دانه از زیر دست رد می شوند و به هیچ وجه در هم کلاف نمی شوند .
4. فرش های اکریلیک دارای بوی مواد نفتی و یا پلاستکی نمی باشند .
5. فرش های آکریلیک دارای مقاومت بسیار بالای در برابر پا خوردگی می باشند و همچنین ار برگشت پذیری فوق العادی برخوردارند .
6. این محصولات ، در برابر حرارت بالا مقاومت زیادی از خود نشان می دهد به صورتی که اگر آن ها را به مدت پنج دقیقه در برابر حرارت مستقیم قرار دهید دچار سوختگی و یا تغییر رنگ نمی شوند .
7. در قالی های اکریلیک از رنگ های شفاف و شاد استفاده می شود .
8. اگر در برابر نور مستقیم خورشید قرار دهید دچار تغییر رنگ نخواهد شد .
9. فرش های اکریلیک برای مکان های پر رفت و آمد مانند راهرو ها ، آشپزخانه ، اتاق نشیمن و غیره بسیار مناسب می باشد در صورتی که فرش های پلی استر برای مکان ها که دارای رفت و آمد کمتری می باشد مناسب تر است .
اگر تمامی موارد بالا را در فرش مشاهده نکردید و فرش دارای رنگهای غبار گرفته ، زبری و سفتی بود به طور حتما از جنش پلی استر می باشد نه آکریلیک . به صورت کلی می توان گفت که فرش های پلی استر قابل مقایسه با فرش های آکریلیک نیستند به همین دلیل می باشد که فرش های آکریلیک از قیمت بسیار بالاتری نسبت به پلی استر برخوردارند . چنان چه به دنبال فرش با دام ، زیبا ، با کیفیت و دارای طول عمر بالا می باشید پیشنهاد ما به شما فرش های آکریلیک می باشد .

برای خرید فرش آکریلیک کاشان ، به سایت آدونیس تهران مراجعه نمایید .

اشتراک در خبرنامه

جهت دریافت کد تخفیف ماهیانه لطفاً ایمیل خود را وارد نمایید

ما را دنبال کنید